Miary, wagi i temperatura

Jak na pewno zdążyliśmy zauważyć chociażby z różnych amerykańskich produkcji filmowych, to w Stanach Zjednoczonych zarówno miara, waga jak i nawet temperatura są oznaczane zupełnie inaczej aniżeli w Polsce. Dla nas może się to wydawać nieco skomplikowane, ale jeśli wyjeżdżamy do USA to nie pozostaje nam nic innego jak tylko po prostu nauczyć się pewnych oznaczeń.

I tak, na pewno słyszeliśmy o słynnych calach. 1 cal czyli inch (skrót in) równa się 2,54 naszego "polskiego" centymetra. Z kolei 1 stopa czyli foot (skrót ft) równa się dwunastu calom czyli jest to 30,48 centymetra. 1 jard czyli yard (skrót yd) to 3 stopy, a więc 91,44 centymetra. Popularna 1 mila jest odpowiednikiem 1,61 kilometra. Warto zapamiętać te wartości jeśli zechcemy zapytać kogoś o długość czegoś czy odległość od danego punktu, do którego zmierzamy.

Jeśli zaś zechcemy zatankować to musimy pamiętać, że paliwa nie będziemy lać do baku w litrach, ale w galonach. Jeden galon czyli gallon jest odpowiednikiem 3,78 litra. Jeśli zaś zechcemy kupić coś na wagę to także trzeba pamiętać, że nikt niczego nie zważy nam na gramy czy kilogramy. I tak 1 funt czyli pound, który jest odpowiednikiem 16 uncji to 453,59 grama. Nasz "polski" kilogram to 2,205 funta.

Jeśli natomiast chodzi o temperaturę, nie jest ona mierzona w stopniach Celsjusza, ale Fahrenheita. Na chwilę obecną skala Fahrenheita jest definiowana przez porównanie ze skalą Celsjusza w następujący sposób 32 stopnie Fahrenheita są równoznaczne 0 stopniom Celsjusza, 212 stopnie Fahrenheita to 100 stopni Celsjusza. Początkowo to wszystko może wydać się nam przysłowiową "czarną magią" jednak prawda jest taka, że wszystko jest kwestią przyzwyczajenia do danych oznaczeń.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 803 699 548

E-mail: kontakt@ows-andrzejowka.pl

Ameryka kryje wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Jeśli wybierasz się tam w podróż zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami miejsc do zwiedzenia! :)

Popularne artykuły
Polecamy