Veracruz – główny port Meksyku

Veracruz to główny port i jedno z najważniejszych miast stanu Veracruz, położona nad meksykańskim wybrzeżem Zatoki Meksykańskiej, w odległości mniej więcej 90 km od stolicy stanu Xalapa. Miasto liczy 444 tysięcy mieszkańców, a gmina miejska 512 tysięcy mieszkańców. Miasto zostało założone jako port już w 1519 roku poprzez Ferdynanda Corteza. Było ono pierwszą hiszpańską osadą na terytorium dzisiejszego Meksyku. W roku 1528 na okolicznej wyspie aż do XVII wieku rozbudowywano i umacniano fort San Juan de Ulua. Na przełomie XVI i XVII wieków było bardzo ważnym portem hiszpańskiej części Ameryki, skąd wywożono głównie srebro. Funkcjonowało pod nazwą La Villa Rica de la Vera Cruz. Miasto często nękali wrogo nastawieni piraci, którzy liczyli na duże łupy. Opanowali oni nawet miasto w latach 1653-1712.

W latach 1810-1821 Veracruz było ośrodkiem ruchów niepodległościowych Meksyku, gdzie toczyły się boje o odzyskanie niepodległości. W XIX wieku było głównym i największym meksykańskim portem. Dnia 16 marca 1847 w czasie wojny meksykańskiej, zostało opanowane poprzez wojska USA. Ułatwiło im to późniejsze zajęcie stolicy Meksyku. W okresie reform było w latach 1858-1860 stało się stolicą liberałów. Było dwukrotnie, ale bezskutecznie oblegane poprzez konserwatystów. Dopiero w 1861 roku zostało zajęte poprzez interwencyjną armię hiszpańską. W latach 1862-1867 miasto opanowała interwencyjna armia francuska. Podczas rewolucji meksykańskiej w latach 1910-1917 było od kwietnia do listopada 1914 roku oblegane poprzez armię amerykańskiego generała Fredericka Funstona. W latach 1915-1916 było nawet tymczasową stolicą Meksyku. Veracruz bywa dużym węzłem komunikacyjnym regionu. Znajduje się tu jeden z głównych portów handlowych kraju o przeładunkach o wartości 5,2 milionów ton. Eksportuje się z tego portu przede wszystkim kawę, skóry, mleczko kauczukowe i chilli. W okolicach miasta ulokowano międzynarodowy port lotniczy. Największą sławą cieszy się fort San Juan de Ulua, położony na pobliskiej wyspie. Ponadto także liczne kościoły, takie jeśli Nuestra Senora de la Asuncion z XVIII wieku i przebudowany w XIX wieku i La Pastora jednocześcnie z XVIII wieku. Należy także zwrócić uwagę na ratusz z XVII wieku i dom inkwizycji z XVIII wieku.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą www.PlanetEscape.pl

Zobacz również

Kontakt

Tel: 803 699 548

E-mail: kontakt@ows-andrzejowka.pl

Ameryka kryje wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Jeśli wybierasz się tam w podróż zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami miejsc do zwiedzenia! :)

Popularne artykuły
Polecamy