Bazylika Matki Bożej z Guadalupe – największe meksykańskie sanktuarium

Bazylika Matki Bożej z Guadalupe stało się największym sanktuarium kultu maryjnego na świecie. Do świątyni w Meksyku przybywa rocznie nawet 14 milionów pielgrzymów z różnych stron świata. Historia związana z tym miejscem jest prosta. Objawienie, o którym mowa, uznawane jest za najstarsze objawienie maryjne, udokumentowane i urzędowo uznane poprzez Kościół katolicki. Jednakże biskup Juan de Zumarraga początkowo nie dowierzał relacjom Juana Diego, iż na wzgórzu ukazała mu się Matka Boża i życzyła sobie, by ludzie wznieśli na nim świątynię, chociaż Aztek przysięgał na Boga. Maryja poleciła Diego, żeby ten następnego dnia wspiął się na górę i zerwał kwitnące tam kwiaty. Wtedy ukazała się ponownie i sama ułożyła je w wiązankę, po czym ukryła je pod tilmą czyli indiańskim płaszczem, i poleciła zanieść wszystko do biskupa. Kiedy Juan Diego zjawił się w rezydencji biskupa i odsłonił tilmę, kwiaty wypadły na podłogę. Na płaszczu zdumiony biskup ujrzał nadprzyrodzony wizerunek Maryi.

Być może pochodzi od określenia, jakie w języku nahuatl oznacza "depcząca węża". Zastąpiła ona bowiem czczonego poprzez Indian Quetzalcoatla -Pierzastego Węża, nawracając ich na chrześcijaństwo. Niezwykły wizerunek z płaszcza - Maryję o latynoskich rysach - po raz pierwszy zbadano w 1936 roku. Wynik brzmiał: "przeanalizowane włókna nie zawierają barwników roślinnych, zwierzęcych ani mineralnych". Również późniejsze badania nie znalazły śladów pędzla ani innych świadczących o tym, iż wizerunek został dziełem człowieka. Natomiast dociekanie przeprowadzone poprzez konserwatora zabytków Jose Sol Rosalesa dowiodło, iż wizerunek został namalowany ludzką ręką, techniką charakterystyczną do okresu, w którym miało punkt objawienie. Dlatego nadal pojawiają się wątpliwości co do płaszcza.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 803 699 548

E-mail: kontakt@ows-andrzejowka.pl

Ameryka kryje wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Jeśli wybierasz się tam w podróż zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami miejsc do zwiedzenia! :)

Popularne artykuły
Polecamy