Meksyk – raj nad Oceanem Spokojnym i Zatoką Kalifornijską

Meksyk jest zlokalizowany w południowej części Ameryki Północnej. Jest położony nad Oceanem Spokojnym i Zatoką Kalifornijską, które otaczają go od zachodu oraz nad Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim, które oblewają Meksyk od wschodu. Przez wzgląd na dużą rozciągłość szerokości geograficznej i zróżnicowanie topograficzne jest to kraj bardzo różnorodny klimatycznie – znajduje się z strefie podrównikowej i zwrotnikowej, a większość kraju panuje klimat zwrotnikowy kontynentalny. Około połowy obszaru Meksyku znajduje się pod zwrotnikiem Raka, gdzie występują wilgotne i morskie masy powietrza powodujące opady deszczu, Jednak w większości regionów suma opadów deszczy jest niewystarczająca. Tylko nieliczne tereny obejmujące równinę nad Zatoką Meksykańską i jej przyległe tereny oraz półwysep Jukatan dysponują obfitymi całorocznymi opadami. W północnej części kraju, ze swoimi pustyniami i półpustyniami, zupełnie nie występują opady atmosferyczne.

Meksyk jest krajem wyżynno-górzystym, blisko 80 procent powierzchni tego kraju leży na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. Meksyk jest w posiadaniu bardzo rozległej Wyżyny Meksykańskiej oraz przepięknych róg krawędziowych Sierra Madre. Na terenie Meksyku znajduje się duża ilość wulkanów, przy czym większość z nich jest wciąż aktywnych sejsmicznie, co jest przyczyną bardzo poważnych wstrząsów. Co ciekawe najmłodszy wulkan Paricutin pochodzi z 1944 roku i znajduje się na półwyspie Jukatan

Temperatury w tym kraju są przez cały rok bardzo wysokie. Najgoręcej jest od czerwca do września, jednocześnie jest to okres najbardziej wilgotny. Jednak nawet w grudniu średnia temperatura wynosi około 26°C. Meksyk jest krajem bardzo egzotycznym, a dzięki swojej olbrzymiej różnorodności, krajem bardzo intrygującym i odmiennym.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 803 699 548

E-mail: kontakt@ows-andrzejowka.pl

Ameryka kryje wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Jeśli wybierasz się tam w podróż zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami miejsc do zwiedzenia! :)

Popularne artykuły
Polecamy