Tlacotalpan – miasto tradycji rybackiej

Tlacotalpan - to miasto położone na wschodnim wybrzeżu meksykańskiego stanu Veracruz. Mimo, iż obszar ten zamieszkiwali ludzie już w czasach prekolumbijskich, nowożytna osada - port nad rzeką Rio Papaloapan - została założona dopiero w połowie XVI wieku. Dzisiaj Tlacotalpan bywa siedzibą gminy o tej samej nazwie. W 1998 roku Tlacotalpan został w końcu wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdyż "układ urbanistyczny i architektura Tlacotalpanu bywa przykładem połączenia tradycji hiszpańskiej i karaibskiej o wyjątkowym znaczeniu i jakości [...] Swoje charakterystyczne wartości natury miasto zawdzięcza krajobrazowi miejskiemu, jaki tworzą szerokie ulice, skromne domy, bogactwo stylów i kolorów, jeśli jednocześnie okazałe drzewa rosnące w ogrodach prywatnych i parkach publicznych" –według UNESCO, stan na rok 1998.

Tlacotalpan poznany bywa z tradycji rybackiej i corocznego festiwalu Candelaria „Fiesta de la Candelaria”, jaki odbywa się w okresie pomiędzy 31 stycznia, a 9 lutego i podczas którego poprzez miasto przemierzają grupy jeźdźców na koniach, a rzeką Papaloapan ciągnie się procesja z obrazem Matki Boskiej Gromnicznej „Virgen de la Candelaria”. Procesję zazwyczaj prowadzi arcybiskup okolicznego portu Veracruz wraz z innymi zaproszonymi na tę uroczystość ważnymi przedstawicielami miejscowego duchowieństwa. Największą atrakcją święta bywa Dzień Byka „el Dia del Toro)” w którym, podobnie jak w hiszpańskiej Pampelunie, poprzez całe miasto pędzone są byki, za którymi biegną ludzie. Podczas święta miejscowa ludność przebiera się w tradycyjne stroje i serwuje tradycyjne potrawy, jak na przykład arroz a la tumbada czyli ryż gotowany w rosole rybnym, pescado a la veracruzana to ryba z pomidorami, oliwkami, chli i cebulą, zaś gorditas to słodki chlebek o kształcie i rozmiarach angielskiej mufinki, longaniza, Kolejne potrawy to enchiladas, naranjas rellenas czyli nadziewane pomarańcze, i dulce de leche czyli karmelki.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 803 699 548

E-mail: kontakt@ows-andrzejowka.pl

Ameryka kryje wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Jeśli wybierasz się tam w podróż zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami miejsc do zwiedzenia! :)

Popularne artykuły
Polecamy