Meksyk – roślinność

Meksykańską roślinność cechuje bardzo wysoka różnorodność gatunkowa. Kraj ten jest jednym z najbardziej aktywnych geologicznie regionów na naszej planecie. Mocno zróżnicowana topografia Meksyku, prowadząca do zmian w nasłonecznieniu, wilgotności powietrza i zawartości w nim tlenu, a także do dużych wahań temperatury w ciągu doby oraz różnorodność klimatu w zależności od regionu kraju doprowadziła do powstania bogatej mozaiki środowisk przyrodniczych i związanych z nimi rozmaitych gatunków roślin.

Około 30% terenów Meksyku stanowią lasy, zarówno liściaste jak i iglaste, występują one głównie w regionach Sierra Madre Zachodniej i Mesy Centralnej. Na wschodnim wybrzeżu Meksyku występują lasy kolczaste, zrzucające okresowo liście oraz niesamowite, wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe. Natomiast południowo-zachodnie wybrzeże porastają również suche lasy kolczaste. W minionych wiekach było ich dużo więcej jednak ingerencja człowieka i regularna wycinka lasów sprawia że ich wielkość z roku na rok maleje. Przeważająca część północnego i środkowego Meksyku porośnięta jest niską i sucho lubą roślinnością. W tych regionach występują trawy, krzewy oraz wiele, różnych gatunków kaktusów i innych sukulentów. Charakterystyczne dla tego obszaru jest bardzo rzadko występujące drzewo boojum.

Południowa część Meksyku niesie ze sobą zupełnie inną szatą roślinną. Bogate w duże opady deszczu równiny i doliny pokrywa gęsty las równikowy zwany selva. W jego skład wchodzą między innymi szerokolistne drzewa o różnych wysokościach, w tym także palmy, które są bardzo cenione ze względu na twarde drewno odmiany Bocote, Chechen i Machichi. W mniej wilgotnych rejonach występują gatunki roślin charakterystyczne dla stepów i sawann. Ogólnie, ilość gatunków flory jest znacznie większa w środowiskach suchych i jałowych niż w siedliskach ciepłych, wilgotnych i żyznych Meksyku.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 803 699 548

E-mail: kontakt@ows-andrzejowka.pl

Ameryka kryje wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Jeśli wybierasz się tam w podróż zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami miejsc do zwiedzenia! :)

Popularne artykuły
Polecamy