Meksyk – kraj wulkanów

Meksyk jest państwem zlokalizowanym w szczególnym punkcie skorupy ziemskiej, a mianowicie jednym z najbardziej aktywnych tektonicznie regionów świata, co sprawia iż jest bardzo podatny na trzęsienia ziemi. Meksyk leży na zachodnim krańcu Płyty Północnoamerykańskiej, która spotyka się z Płytą Pacyficzną i Karaibską. Na styku tych form geologicznych doszło do znacznego wypiętrzenia się terenu, którego efektem są liczne pasma górskie. Jest to kraj wyraźnie wyżynno – górzysty, gdyż niemalże 75% kraju leży na wysokości ponad 500 metrów nad poziomem morza. Co więcej, jest to kraina wulkanicznych łańcuchów górskich. Wybuchy wulkanów miały duży wpływ na ukształtowanie terenu w Meksyku.

Najwyższy szczyt kraju stanowi pokryty śniegiem uśpiony wulkan zwany Citlaltépetl, wznoszący się na wysokość 5636 m n.p.m.. Niedaleko niego, znajduje się kolejny szczyt wulkaniczny, okazały i tym razem aktywny wulkan Popocatepeti, oddalony od stolicy państwa zaledwie około 80 kilometrów. Wulkan zwany pieszczotliwie El Popo, jest największym aktywnym wulkanem w Meksyku i jednym z największych na świecie. Wciąż daje o sobie znaki. Co jakiś czas dochodzi do erupcji tego wulkanu. Ostatnio doszło do niej w maju bieżącego roku. Kiedy pył wulkaniczny znacznie utrudnił funkcjonowanie pobliskich portów lotniczych.

Geofizycy twierdzą, że możliwa jest duża erupcja, której skutki mogą być odczuwalne w całym regionie. Sami mieszkańcy rozpoznają wzmożoną aktywność wulkanu i wiedza że wciąż zachodzą kolejne zmiany we wnętrzu stożka. Cały czas wielu mieszkańcom regionu grozi ewakuacja. Siła tego żywiołu jest olbrzymia i może siać zniszczenie kilkadziesiąt kilometrów od wulkanu. Meksykanie nie mają więc przez to łatwego życia.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 803 699 548

E-mail: kontakt@ows-andrzejowka.pl

Ameryka kryje wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Jeśli wybierasz się tam w podróż zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami miejsc do zwiedzenia! :)

Popularne artykuły
Polecamy