Meksyk – przemysł

Większość krajów żyje z przemysłu oraz rolnictwa. Nie inaczej jest w Meksyku. W państwie tym rolnictwo ma tylko 10 % udziały w PKN, ale za to daje zatrudnienie aż 25% ludziom zdolnym do pracy. Grunty orne i łąki zajmują aż 12 % powierzchni kraju, natomiast pastwiska i łąki 37%. Jednakże i tak część terenów rolniczych uprawiana jest przy użyciu starych metod, ponieważ gospodarują nimi Indianie. W tych regionach uprawia się najczęściej kukurydzę i fasolę. Najwięcej gospodarstw rolnych, które nastawione są na czerpanie zysku z rolnictwa znajdziemy w regionie Zatoki Meksykańskiej, wyżyn Chiapas oraz w Guanajuato czy w nawadnianej części północy i południa kraju. W okolicy Zatoki Meksykańskiej uprawia się tutaj również rośliny tropikalne. Zaś w okolicy granicy z Gwatemalą i nad Pacyfikiem na polach dominuje bawełna.

Najbardziej cenionym oraz znanym produktem rolnictwa jest kawa, która jest eksportowana do innych krajów. Aczkolwiek nadwyżki eksportowane są również z plantacji bananów, mango, ryżu, trzciny cukrowej czy kakao. Ponadto Meksyk stał się wiodącym producentem wanilii. Również w północno – zachodniej nawadnianej części kraju uprawia się bawełnę oraz pszenicę. Pszenica jest uprawiana przede wszystkim w regionie Sinaloa, który jest największym ośrodkiem jej uprawy. Warzywa oraz rośliny oleiste uprawiane są również na północy i zachodnie kraju. Zaś w dolinie Mexicali uprawia się rośliny włókiennicze. W Meksyku uprawia się również rośliny takie jak: heneguen czy maquey. Natomiast za prawdziwy spichlerz w tym kraju uchodzi region Mesy Centralnej, gdzie uprawia się kukurydze, warzywa, orzeszki ziemne oraz fasolę. Natomiast chów bydła najczęściej rozmieszczony jest w północnym Meksyku. Także w tropikalnych regionach Chiapas czy na wschód od Zatoki Meksykańskiej hodowane jest bydło. Duża część mięsa trafia na eksport do Stanów Zjednoczonych.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 803 699 548

E-mail: kontakt@ows-andrzejowka.pl

Ameryka kryje wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Jeśli wybierasz się tam w podróż zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami miejsc do zwiedzenia! :)

Popularne artykuły
Polecamy