Katedra Metropolitalna w Meksyku - najstarszą katedrą w Ameryce Południowej

Katedra Metropolitalna w Meksyku nazywana jest również Catedral Metropolitana de la Asuncion de María lub Catedral Metropolitana de la Ciudad de Mexico – uznawana jest za największą i najstarszą katedrą w Ameryce Południowej i jednocześnie jest siedzibą arcybiskupa archidiecezji meksykańskiej. Jest położona po północnej stronie placu Zocalo – oficjalnie nazywanego Plaza de la Constitucion- w historycznym centrum Meksyku. Budowana była ona przez trzy stulecia. W architekturze katedry widoczne są elementy zaczerpnięte z kultury baroku, neoklasycyzmu oraz renesansu.

Podwaliny pod budowę katedry położył w 1524 roku Hernan Cortes, hiszpański zdobywca, jaki na jesieni 1519 roku dotarł do azteckiego Tenochtitlan i po powstaniu Azteków w 1521 zniszczył je, zakładając na tego zgliszczach nowe miasto - Meksyk. Sam Herman Cortes znany jest głównie z podbojów tych terenów. Do budowy kościoła, jako jego podwalinę wykorzystano głaz ze zburzonych indiańskich piramid-świątyń. Po 1532 roku budowę przerwano, bo zdaniem króla Hiszpanii dom boży jednak był zbyt mały. W roku 1547 kościół zyskał status katedry, ponieważ był już tak duży. Prace budowlane wznowiono ponownie w roku 1563. Pod koniec XVII wieku ukończono fasadę z bazaltu i piaskowca, a pod koniec XVIII w kopułę i obie wieże -Jose Damian Ortiz de Castro. Prace ukończono w roku 1813 pod kierunkiem architekta Manuela Tolsa. Katedra stała się budowlą na planie krzyża łacińskiego, pięcionawową, długą na 100 m. Obie wieże posiadają po 61 m wysokości. Od strony placu Zocalo do jej wnętrza prowadzą trzy portale. Wewnątrz głównym elementem wyposażenia bywa Ołtarz Królewski, Altar de dola Reyes z roku 1737, dzieło Jeronimo de Balbasa. Od strony wschodniej do katedry przylega kaplica Sagrario Metropolitano, mająca najlepiej wykonaną w stylu baroku hiszpańskiego fasadę w Ameryce Łacińskiej. Katedra została zbudowana na grząskim gruncie, stąd ciągłym problemem bywa jej osiadanie. Dotyczy to zwłaszcza obu wież, jakie ważą 127 tysięcy ton. W 2000 dzięki ogromnym staraniom władz miasta Meksyk, katedra w końcu została wpisana na listę 100 najbardziej zagrożonych budowli świata.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 803 699 548

E-mail: kontakt@ows-andrzejowka.pl

Ameryka kryje wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Jeśli wybierasz się tam w podróż zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami miejsc do zwiedzenia! :)

Popularne artykuły
Polecamy