Teotihuacan – wymarzone miejsce dla archeologów

Teotihuacan to stanowisko archeologiczne, które jest położone na centralnym płaskowyżu, na północny wschód od miasta Meksyk. Nazwa stanowiska pochodzi z języka nahuatl i możemy ją przetłumaczyć jako: „Miejsce, w którym ludzie stają się bogami”. Według starożytnych legend zostało ono zbudowane poprzez olbrzymów, zwanych Quinametin, którzy mieli żyć przed pojawieniem się ludzi i zostali zniszczeni poprzez wielką katastrofę – wedle biblistów przez potop. Na terenie płaskowyżu, od II w. p.n.e. do II w. n.e. rodziło się największe prekolumbijskie centrum kultu, ściśle związane z kulturą ludów Mezoameryki. Wokół centrum istniało miasto, którego największy rozkwit przypada na IV-VII w.

To właśnie to święte miasto było celem pielgrzymek wielu plemion żyjących w Mezoameryce. Dlatego też było bardzo ważne dla wszystkich wierzących. Najprawdopodobniej w Teotihuacan powstał system klerykalny przyjęty później poprzez inne plemiona, to tu kapłani opracowali kalendarz, według którego liczono czas. Aleja o szerokości około 40 m i długości ponad 2 km ciągnęła się od Piramidy Księżyca aż do Cytadeli. Wzdłuż niej usytuowano wiele świątyń i Piramidę Słońca. Budowle powstałe na terytorium Teotihuacanu wybudowano bez użycia metalowych narzędzi, co do dzisiaj zadziwia badaczy. Dwie piramidy: Piramida Słońca o długości podstawy 225 m na 207 m i wysokość 65 m i Piramida Księżyca to budowle uznawane za najstarsze w tym kompleksie. Obiekty schodkowych piramid w stylu talud-tablero, zbudowane są z kolejnych tarasów stawianych na skarpach. U podnóża budowli zachowały się ruiny pomieszczeń kapłańskich. Tego typu metoda budowania i zdobienia piramid była później przejęty poprzez inne plemiona Mezoameryki. W 1971 r., podczas prowadzonych prac badawczych, odkryto pod Piramidą Słońca nieznany tunel i komory.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 803 699 548

E-mail: kontakt@ows-andrzejowka.pl

Ameryka kryje wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Jeśli wybierasz się tam w podróż zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami miejsc do zwiedzenia! :)

Popularne artykuły
Polecamy