Korrida w Meksyku

Korrida to bardzo popularny zwyczaj w Meksyku. Praktykowany między innymi w stanie Aguascalientes w środkowej części kraju. Zapoczątkowany został przez hiszpańskich kolonizatorów, lecz bardzo dobrze zakorzenił się w tradycji Meksyku i jest stosowany do dzisiejszych czasów. Według dostępnych źródeł pierwsza korrida odbyła się na cześć Alfonsa VIII w 1133 roku. Korrida jest to rytualna walka z bykiem, współcześnie składająca się z kilku uświęconych tradycją etapów, sprowadzających się do tego aby matador zabił zmęczonego już przez torreadora i pikadora, byka.

Współcześnie reguły często są nieco zmieniane, w zależności od regionu świata w jakim są stosowane. Walka nie koniecznie kończy się zabiciem byka i niekiedy ma charakter po prostu kolorowej i barwnej cyrkowej maskarady. Od wielu już lat korrida wzbudza wielkie kontrowersje w krajach w których jest praktykowana. Jej przeciwnicy twierdzą, że sprowadza się ona do cierpień, tortur a w konsekwencji często śmierci zwierząt, które wykrwawia się ku uciesze tłumu. Natomiast zwolennicy zauważają walor artystyczny widowiska, podkreślając, że corrida to wyjątkowa sztuka łącząca w sobie wspaniała choreografię, kostiumy i muzykę. Korrida przez całe wieki inspirowała wielu twórców i artystów. Powstawały dotyczące jej obrazy, literatura czy dzieła muzyczne, które, jak sam rytuał są nieodłącznym elementem kultury krajów w których są praktykowane, a więc i Meksyku. Współcześnie w wielu krajach w których korrida była praktykowana, zostało to zakazane.

Prawo nie jest co do tej kwestii jednoznaczne i wciąż ulega zmianom, w zależności od nastrojów i protestów społeczności. Obecnie w Meksyku organizowanie korridy nie jest zgodne z prawem. Bez względu na decyzje rządów poszczególnych państw, korrida zawsze będzie już nieodłącznym elementem kultury tych krajów, również Meksyku.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 803 699 548

E-mail: kontakt@ows-andrzejowka.pl

Ameryka kryje wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Jeśli wybierasz się tam w podróż zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami miejsc do zwiedzenia! :)

Popularne artykuły
Polecamy