Templo Mayor – krwawa piramida

Templo Mayor mieściła się w samym centrum azteckiej stolicy Tenochtitlan. Do dzisiaj jej ruiny znajdują się w mieście Meksyk. Templo Mayor miała forma piramidy schodkowej z dwiema świątyniami na szczycie. Świątynie te, wznoszące się na ok. 60 m nad piętro placu u stóp piramidy, były poświęcone Huitzilopochtli -bóstwu wojny i słońca i Tlalocowi -bóstwu deszczu i płodności. Hiszpanie po zdobyciu miasta w 1521 roku prawie całkowicie ją zniszczyli uznając ją za symbol pogańskiego kultu.

Wbrew powszechnemu myśleniu święta nie odbywały się w tym miejscu codziennie. Jedynie podczas określonych świąt wedle azteckiego kalendarza w Templo Mayor składano niestety krwawe ofiary z ludzi, którym najczęściej wycinano serce, aby je ofiarować bóstwo, w celu przebłagania bogów i zapewnienia pomyślności społeczeństwu Azteków. Kapłani skrapiali posągi bogów krwią i wrzucali serce do kamiennej misy z kanalikami odprowadzającymi krew. Ciało wyrzucano zwykle na schody świątyni. Ofiarami byli najczęściej jeńcy wojenni, dlatego m.in. Aztekowie prowadzili liczne wojny (tzw. kwietne wojny) z innymi ludami dzisiejszego Meksyku. W 1487 roku, z okazji ukończenia Templo Mayor, uśmiercono – według różnych źródeł – od 3 do 84 tys. ofiar. Ze względu na znaną skłonność konkwistadorów do przesady i ograniczenia "techniczne" ceremonii, do których należały: wielkość placu u szczytu świątyni, ograniczona liczba kapłanów i ofiar jakie mogli złożyć, odpowiedni termin na każdą ofiarę termin. Kompleks świątynny Templo Mayor tworzyły również liczne mniejsze budynki, platformy i rampy otaczające główną piramidę. Wejście wiodące na szczyt piramidy głównej zdobione było tzw. tzompantli co w języku nahuatl znaczyć może "stojak", "pojemnik" lub "ściana czaszek". Tzompantli było rodzajem drewnianego rusztowania, na którym wystawiano czaszki uprzednio złożonych ofiar – jeńców, niewolników, przegranych w rytualnej grze w piłkę, a także osób dobrowolnie oddających swe życie bogom w ofierze za pomyślność państwa lub swoich bliskich.

Zapraszamy na wczasy w Meksyku:

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 803 699 548

E-mail: kontakt@ows-andrzejowka.pl

Ameryka kryje wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Jeśli wybierasz się tam w podróż zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami miejsc do zwiedzenia! :)

Popularne artykuły
Polecamy