Tortilla – słynne danie meksykańskie

Tortilla to jedno z dań, które podawane jest w wielu kombinacjach, ale zawsze w postaci zawiniętej w placki tortilli. Wyróżnia się wiele odmian tego przysmaku w zależności od rodzaju kuchni świata. Na przykład w kuchni hiszpańskiej jest to rodzaj grubego omletu, ale już hiszpańska tortilla to płaski i okrągły placek, którego średnica może sięgać od 6 do 30 centymetrów. Wykonywany jest z mąki pszennej lub kukurydzianej i używa się go jako pieczywo, a my najczęściej znamy go jako bazę do innych potraw. Jednakże w Meksyku nazwą tortilla oznaczane są trójkątne chipsy kukurydziane. Takie chipsy nazywane są również nachos. Najzwyklejsze meksykańskie tortille wykonywane są z zagniecionej masy wody i mąki kukurydzianej, oraz rozwałkowaniu jej na cienkie placki i przypieczeniu na patelni. Dzisiaj można kupić gotowe placki do zrobienia tortilli w domu. Lub też skorzystać z jednego z podanych przepisów, aby zrobić swoją własna tortillę.

Do zrobienia cienkiego placka nazywanego tortillą potrzebne będzie 15 dag mąki kukurydzianej, 15 dag mąki pszennej, ¾ szklanki wody oraz łyżeczka soli. Składniki te trzeba ze sobą połączyć na jednolita masę, zagnieść, a potem rozwałkować i cienki placek przyrumienić na patelni. Jednakże nie samą tortilla żyje człowiek i żeby danie z jej udziałem było smaczne potrzebny jest sos i farsz. Gotowe zestawy z tortillą można dzisiaj kupić nie tylko w restauracjach z kuchnia meksykańską, ale nawet w Fast Foodach. Aczkolwiek jeśli już potrafimy zrobić placek samodzielnie można zabrać się też za nadzienie. Najbardziej popularna jest tortilla z sosem jogurtowym oraz farszem z mielonego mięsa, fasolki i innych typowo meksykańskich składników. Do zrobienia tortilli po meksykańsku potrzebne nam będą na sos: jogurt naturalny, natka pietruszki, ząbek czosnku i przyprawy do smaku. Wszystko to łączymy blenderem. Natomiast nadzienie do tortilli wykonamy z mielonego mięsa podduszonego w przyprawach meksykańskich, papryczki chili, cebuli, fasoli czerwonej, kukurydzy z puszki, oraz koncentratu pomidorowego.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 803 699 548

E-mail: kontakt@ows-andrzejowka.pl

Ameryka kryje wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Jeśli wybierasz się tam w podróż zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami miejsc do zwiedzenia! :)

Popularne artykuły
Polecamy